سال 1399 سال جهش تولید (مقام معظم رهبری)
صفحه اصلی|تماس با ما|پست الکترونیک|نقشه سایت|رسيدگي به شكايات|پرسشهای متداول|عضویت|ارتباط با مسئولین|English


  چاپ        ارسال به دوست

علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

« کارگروه اشتغال و مهارت دریایی» در کشور ایجاد شود

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور بر تشکیل کار گروه « اشتغال و مهارت دریایی» با هم افزایی بین دبیرخانه مناطق آزاد کشور، شورای عالی مهارت و شورای عالی صنایع دریایی کشور تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با پروین فرشچی، معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیرامون تشکیل دپارتمان تخصصی مهارت های دریایی، بندری و صیادی با محوریت هفت استان بندری کشور دیدار و گفت و گو کردند.

بنا براین گزارش، هاشمی در این دیدار با تأکید بر نگاه جامع به ظرفیت های دریایی کشور و مشاغل مرتبط با آن گفت:  تا کنون موضع فعالی نسبت به مشاغل دریایی نداشته ایم که ضروری است با الگو برداری از کشورهای موفق دنیا در این زمینه، مانند نروژ برای هفت استان ساحلی کشور حرفی نو داشته باشیم که پاسخگوی نیازهای این مناطق باشد.

وی با تأکید بر هم افزایی با سازمان های مرجع در این رابطه گفت: ارتباط با دبیران مناطق آزاد کشور، شورای عالی مهارت و شورای عالی صنایع دریایی باید شکل گرفته و به تشکیل « کارگروه اشتغال و مهارت دریایی» در کشور بیانجامد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به لزوم ایجاد دپارتمان تخصصی مهارت های دریایی اشاره کرد و افزود: به وسعت دریا با تدوین استاندارهای مرتبط با مشاغل و مهارت های  متنوع دریایی و جلب مشارکت استان های ساحلی کشور می توان تولید ثروت کرد.

وی افزود: در ابتدا لازم است با همکاری دستگاه های مرتبط نگاه جامع، معنادار و نوینی  به این موضوع شکل گرفته و توانمندسازی و ارتقای مهارت ساحل نشینان مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مسئولیت تأمین نیروی کار ماهر در کشور را بر عهده دارد و در حیطه آموزش های مرتبط با صنایع دریایی نیز سنجش صلاحیت حرفه ای از سطح مهارت آموزان تا مربیان، آزمون بر اساس استاندارد آموزشی و صدور گواهی نامه های مهارت منطبق با استانداردهای جهانی را انجام خواهد داد.

وی گفت: 40 درصد مراجعین به مراکز آموزش فنی و حرفه ای کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند که نشان دهنده عدم موفقیت دانشگاه در تربیت نیروی ماهر بوده است و در برهه زمانی کنونی نگاه ما محدود به گروه و مدرک  خاصی نیست و همه آحاد جامعه با سطوح تحصیلی و سنین مختلف را مد نظر داریم.

رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، از صد شغل احصاء  شده مرتبط با صنایع دریایی سخن گفت و افزود: با توجه به این ظرفیت می توان برای ساحل نشینان اشتغال پایدار فراهم کرد که این اشتغال زایی به دانش و نیروی انسانی موازی با یکدیگر نیازمند است.

در ادامه این دیدار، پروین فرشچی، معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تأکید بر شناخت و تحقیق در خصوص مشخصه های زیست محیطی، فرهنگی و ترکیب جمعیتی استان های ساحلی کشور گفت: در این زمینه با دو گروه  کارفرمای متقاضی و افراد فاقد مهارت روبرو هستیم.

فرشچی، پیوند این دو گروه را برای ایجاد اشتغال و بهره برداری از ظرفیت استان های دریایی کشور مهم ارزیابی کرد و افزود: زمینه آموزش مهارت های دریایی  باید قبل از ورود این دو گروه آماده شده و نیازهای آنان منطبق با تکنولوژی روز دنیا به خوبی شناخته شود.

وی همکاری با  مؤسسه آموزشی رده بندی ایرانیان برای طراحی، تدوین و اجرای قوانین و مقررات، ارائه مشاوره‌، مهندسی و آموزش‌های مرتبط به طراحی، ساخت و بهره‌برداری از کشتی ها و تأسیسات ساحلی و فراساحلی و دیگر محصولات، خدمات و تجهیزات دریایی و صنعتی را پیشنهاد کرد.

بنا براین گزارش، ناهید مسلمی، معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در این دیدار گفت: اولین گام برای توسعه استان های ساحلی، مهارت آموزی و ایجاد شغل، تدوین استاندارد های مورد نیاز است که در حال حاضر استاندارد شیلات در گروه کشاورزی دارای 5 کتاب و کد حرفه  و  استاندارد توجهات زیست محیطی موجود است که باید از سطح عمومی به تخصصی ارتقا یابد.

وی با اشاره به آمادگی برای تدوین 300 حرفه شغلی مرتبط با مشاغل دریایی افزود: عدم تناسب مدرک و سطح مهارتی مراجعین به مراکز آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور یک چالش است که برای تدوین استانداردهای  مهارت دریایی، بندری و صیادی باید مورد توجه قرار گیرد.

 


١٢:٥٢ - شنبه ٧ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٣٦٧    /    تعداد نمایش : ٨٣منو اصلی
عنوان

 

 

 

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 351404 | بازدید امروز : 775 | کل بازدید : 2638660 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 0/3437