سال 1399 سال جهش تولید (مقام معظم رهبری)
صفحه اصلی|تماس با ما|پست الکترونیک|نقشه سایت|رسيدگي به شكايات|پرسشهای متداول|عضویت|ارتباط با مسئولین|English


  چاپ        ارسال به دوست

علی اوسط هاشمی در دیدار با مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی کشور:

تَنَبُه همراه با کرامت و مهارت، منتج به هدایت می شود/ نظام انجمن خیرین مهارتی برای زندانیان راه اندازی شود

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با مدیرکل دفتر برنامه ریزی، اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی کشور بر افزایش کرامت زندانیان با آموزش مهارت تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان با احمد راهرو خواجه، مدیرکل دفتر برنامه ریزی، اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی کشور پیرامون توسعه مهارت آموزی در زندان ها، دوم دی ماه سال جاری دیدار و گفتگو کرد.

بنا براین گزارش، هاشمی دوران محکومیت زندانیان را فرصت مغتنمی برای تغییر در سرنوشت آنان با کمک مهارت آموزی دانست و گفت: زندان در دین اسلام منحصر به حصر نیست و نجات زندانیان با مهارت آموزی و ایجاد شغل عبادت و معرفت معنوی است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور  بیان کرد: امام صادق(ع) می فرمایند اگر برفردی دائم بر اساس آثار گناه او بنگری از دنیا نخواهی رفت تا گرفتار آن بلا شوی، لذا دیدگاه ما به زندانیان پس از بازگشت به جامعه باید  افراد ماهر و توانمندی باشد که قادر به معیشت و کسب روزی حلال هستند.

آموزش مهارت در زندان نیازمند پیوست فرهنگی است

هاشمی با بیان این که آموزش مهارت نیازمند پیوست فرهنگی است، افزود: زندانیان  با تکیه بر موضع مهارت آموزی در زندان باید قادر باشند کسب و کاری ایجاد کرده و از عهده معیشت با عزت برآیند.

وی افزود: نظام آموزش مهارت در زندان ها نباید سطحی و مقطعی  باشد بلکه  لازم است عمیق و دنباله دار بوده  تا پس از بازگشت زندانی به جامعه، حمایت های لازم  از این گروه به عمل آید و منجر به  بذری شود که میوه آن وابسته به فکر و رویکرد جدید آنان باشد.

 معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از ایجاد کارگاه ثابت در جوار زندان ها سخن گفت و تأکید کرد: با الگو برداری از مدل های موفق آزموده شده در سایر کشورها و تشکیل نظام انجمن خیرین مهارتی، این مراکز در همه

استان ها راه اندازی شود به طوری که زندانیان و حتی خانواده آنان به مرحله ای از مهارت دست یابند تا محور آموزش برای سایرین نیز باشند.

علی اوسط هاشمی به مکانیسم تشویقی برای مهارت آموزی به زندانیان اشاره کرد و گفت: سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی کشور می تواند لایحه ای تنظیم  و به شورای عالی قضائی ارائه دهد تا زندانیان همانند سایر گروه های مهارت آموخته در المپیادها و مسابقات مهارت شرکت کنند و در صورت احراز رتبه و دستیابی به سطح بالای مهارت، از کاهش مجازات برخوردار شوند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: افراد دارای مهارت قیمت دارند و باید راهکاری اندیشیده شود تا زندانیان بر اساس مدت محکومیت، دوره های مهارت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را طی کنند.

وی با تأکید بر ارزش بین المللی گواهی نامه های مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تصریح کرد: سایر سازمان های همکار با سازمان زندان ها با محوریت استانداردهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مربیان خود را تأمین و آزمون های سنجش صلاحیت را برگزار  کنند.

هاشمی ادامه داد: ما بر موضع ایجاد شغل با  مهارت آموزی هستیم زیرا ریشه بسیاری از جرائم را در بیکاری می دانیم و معتقدیم مهارت با فضیلت، خاطره ساز و ماندگار خواهد بود.

احمد راهرو خواجه، مدیرکل دفتر برنامه ریزی اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی کشور، در این دیدار با اشاره به سوابق مثبت همکاری دو سازمان پس از انقلاب اسلامی گفت: استانداردهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برای آموزش مهارت به زندانیان بسیار ارزشمند است.

راهرو خواجه درخواست افزایش تعداد مربیان در زندان ها را مطرح کرد  و گفت: در سال گذشته اولین مسابقات ملی مهارت در زندان ها به میزبانی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی برگزار شد و نخستین مرکز ثابت حرفه آموزی جوار زندان نیز در استان قم راه اندازی گردید.

وی با مثبت ارزیابی کردن سابقه همکاری دو طرف، خواستار گسترش همکاری ها با بازنگری تفاهم نامه موجود و انعقاد تفاهم نامه جدید با محوریت موضوعات طرح شده در این دیدار  شد.


١٢:٤٩ - چهارشنبه ٤ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٣٦٥    /    تعداد نمایش : ٩٠منو اصلی
عنوان

 

 

 

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 352853 | بازدید امروز : 241 | کل بازدید : 2649692 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 0/2500